Yeni doğan bebek nasıl emzirilir ?

Bu Yazıya Puan Vermek İster misin?

Yeni doğan bebek emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır ? Yeni doğan bebek nasıl emzirilir ? Doğru emzirme teknikleri nelerdir ? Yeni doğum yaptıysanız ve bebeğinizi nasıl emzireceğinizi bilmiyorsanız, bu konu tam size göre.

İlk önce eller iyice sabunlanır, tırnaklar fırçalanır, meme başı kaynadıktan sonra ılıtılmış suyla veya karbonatlı suyla silinir, rahat bir şekilde oturulur. Kolunun altına bir yastık, ayaklara da bir destek konur.

Bebeğin başı annenin dirsek boşluğuna gelmelidir. Anne eğilmeden çocuğu hafif meyilli tutarak, meme verme pozisyonuna girer ve bebeği emzirir.

 

 

Çocuk hemen ağzını açar, bu yeni doğan bebeğin ilk refleksidir. Anne serbest kalan elinin ikinci ve üçüncü parmağı yardımıyla, meme başını bebeğin ağzına sokar ve göğsü hafifçe sıkarak, bebeğin emişine yardımcı olur. Bu arada bebeğin burnunun tıkanmamasına dikkat edilmelidir.

 

 

Emzirmenin başlangıcında, emme gücü yüksektir. İki-üç dakikada, emzirme süresince alınması gereken sütün büyük bir bölümünü almış olur. İlk emzirme, yaklaşık beş-altı dakika sürer. Günde 15-20 defa yeterli olur. Dördüncü günden sonra üç saatte bir, günde 6-7 kez emzirme, beslenmeyi sağlar. Çoğu kez iki göğüs kullanılır ve boşaltılır. Diğer emzirmeye, en son verilen göğüsle başlanır.

 

 

Anne, meme başlarını çatlaklardan koruma mecburiyetindedir. Aksi hâlde yaralar oluşur. Kendisinin ve bebeğin sağlığını etkiler. Uzun emzirmelerde bebek, annenin memesini çiğnemeye başlarsa, meme başı yaralanmaları kolaylaşır. Emzirmeden sonra göğüs başları steril suyla silinip, üzerine steril gaz kompres konup, pamuklu sütyen ile korumaya alınmalıdır. Dar sütyen kullanılmamalıdır.

 

 

Yeni doğan bebek nasıl emzirilir videosu :

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git