Hamilelikte Düşük Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir ?

Bu Yazıya Puan Vermek İster misin?

 

Düşük nasıl hissedilir ? Hamilelikte düşükler nasıl hissedilir ? Gebelikte düşük belirtileri nelerdir ? DR. Ömer Turgutalp Kadıoğlu ‘nun bu konularla ilgili düşüncelerini, makalenin devamında bulabilirsiniz.

Düşük, gebeliğin ilk aylarında en çok korkulan durumdur. Düşük, ceninin yaşayabilecek tarihten önce, rahimden kopup dışarı atılmasıdır. Ancak 6 aydan sonra olursa buna, erken doğum denir.

Gebe kadında âdet zamanlarında, normal zamanlardaki gibi az veya çok kanamalar görülebilir. Bu zamanlar, düşük yapmanın en uygun zamanıdır.

Belirtiler; bel, karın ve kasık ağrılardır. Bu şikâyetleri olan gebe kadın, mutlaka bir hekime başvurmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

 

 

Düşük Çeşitleri:

İsteyerek Yapılan Düşükler: Konumuz dışındadır. Ancak hayati bir zorunluluk olursa, hekim yardımıyla gebeliğe son verilmelidir. İsteyerek yapılan düşüklerin en tehlikelisi, annenin kendisinin ve uzman olmayan kişilerin, ilkel yöntemlerle gebeliği sona erdirmek istemesidir. Ne yazık ki, bu durumlarda ya anne hayatını kaybetmekte, yada ömür boyu sakat kalmaktadır.

Travmatik Düşükler: Şiddetli bir düşüş, çok kere gebeliği bozar. Anne sağlığı için ayrıca tehlike arzeder.

 

 

Hamilelikte Düşük Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir 2

Hamilelikte Düşük Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir 

Kendiliğinden Olan Düşükler: Esas üzerinde durulması gereken düşük çeşitleri bu gruptadır. Dışarıdan hiçbir müdahale olmadan meydana gelen düşüklerin nedeni çok kere bulunamaz. Annenin zehirlenmesi, iç salgı bezlerindeki bozukluklar, yumurtadaki yapısal değişiklikler, çocuk ve annenin kan uyuşmazlıkları, annenin geçirmekte olduğu şiddetli enfeksiyonlar düşük nedenleri arasındadır. Bu durumlarda, nedene göre, hekim müdahalesi gereklidir. Kendiliğinden olan düşüklerde, frengi, tifo, tifüs ve toksoplasmosis geniş yer tutar. Ağır zehirlenmelerden olan kurşun, karbondioksit, tütün ve benzin gibi maddelerle temasta bulunmak gene düşüklerin başlıca sebepleri olabilirler. Şeker hastalığı, nefrit, ilâç zehirlenmeleri, gebelik hormonu bozuklukları, ayrıca rahim içi hastalıkları ve rahim sekil bozuklukları, gebeliğin devamına engel olan en önemli sebeplerdir.
Düşük belirtileri görüldüğü durumlarda, acilen hekim müdahalesi gereklidir. Ya alınan önlemlerle gebeliğin devamı sağlanır ya da tıbbî yöntemlerle gebeliğe son verilir.

Gebelik kurtarılınca, yeni bir tehlikeyi karşılamak için, anne korunmaya alınır. Düşük tehdidinin kalkması için alınacak tedbirlerin, doğacak bebeğe zarar vermeyeceği hususu anneye anlatılmalıdır. Mümkünse eski âdet tarihlerine rastlayan günlerde istirahat edilmeli ve sıcak banyolar yapılmamalıdır.

Eğer düşük olmuşsa, anne en az dört ay gebe kalmamaya dikkat etmelidir. Çünkü rahmin yeni bir misafiri kabul etmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Düşük, hastane ve hekim kontrolü dışında olmuşsa, cenin parçaları hekime gösterilmelidir. Çünkü rahim içinde kalan en ufak bir parça, aylarca kanamaya sebep olarak, annenin sağlığını tehlikeye sokar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git