Hamilelikte alınması gereken vitaminler

Bu Yazıya Puan Vermek İster misin?

 

Hamilelikte alınması gereken vitaminler nelerdir ? Sağlıklı bir doğum için, gebelik esnasında hangi gıdaları tüketmek gerekir ? Hamilelikte hangi besinlerden hangi vitaminleri alabileceğinizle ilgili detaylı bilgiler konumuzda.

Gebelikte bol bol vitamin almak gerekir. Bebeğin büyümesi ve doğumdan sonraki aylarda gelişimini sürdürmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller, anne kanında depolanmış olarak bulunmaktadır.

A vitamini, büyümeyle ilgilidir. Yağda eridiğinden; süt, tereyağı peynir, yumurta, karaciğerde ve balıkta bol miktarda bulunduğu gibi, havuç, lâhana, ıspanak, domates, marul gibi sebzelerde de vardır. A vitamini eksikliğinde, hamile kadında görme bozukluğu, sindirim bozukluğu ve bazı cilt hastalıkları görülür. Çocukta ise gelişme, önemli ölçüde durur.

B vitamini, organizmanın normal çalışması, sinirlerin, kasların ve sindirim organlarının işlemesi için gereklidir. Yeşil sebzeler, mercimek, buğday ve bezelyede bol miktarda bulunur. Yokluğunda veya azlığında iştahsızlık, kabızlık, ishal, sinir iltihapları, nevraljiler, adale kasılmaları ve doğum zorlukları olur.

C vitamini, vücut direncini artırır. Kan yapımında ve diğer fizyolojik hadiselerde yardımcı olur. Taze meyvelerde, yeşil sebzelerde, narenciye, domates, maydanoz ve ağaç çileğinde bol miktarda bulunur.

 

 

D vitamini, günlük besinlerde az bulunur. Vücut, güneşin ultraviyole ışının etkisiyle bu vitamini yapar. D vitamini yapımında eksiklik olursa, ilaç şeklinde alınır. Kemikleşmede önemli rol oynar.

E vitamini, hamile kalmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda gebeliğin devamına destek sağlar. Karaciğer, yağ ve sebzelerde bulunur. Eksikliğinde kansızlık olabilir.

K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan vitamin çeşididir. Doğum sonrası gerçekleşen kanamaları önlemesi için, doğumdan birkaç gün önce, enjeksiyonla hamile kadına yapılır. Bebekte, yeni doğan çocuğun ilk kritik günlerinde, hatta doğum hadisesinin meydana geldiği anda, doğum mekanizmasından etkilenen organlarda iç ve dış kanamalara engel olunabilir. Eğer annede yeterli miktarda K vitamini varsa, çocuğa da geçer. Karaciğer, yeşil salata, lahana ve ıspanakta bulunur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git