Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir ?

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir ?
Oy ver DESTEK OL
5 (100%)
6 oy verildi.

Merhaba arkadaşlar. Göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir, Göz altı kırışıklıkları için masajGöz altı kırışıklıkları için maske, Göz altı kırışıklıkları için krem tavsiyeleri gibi konularda merak ettiklerinizi, dunyakadinlari.com olarak cevaplıyoruz.

Yaşlanma belirtilerinden biri olan gözaltı kırışıklıklarından doğal yollarla kurtulmak mümkün. Bugün sizlere göz çevrenizde oluşan ve sizi rahatsız eden kırışıklıklardan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz.

İlk olarak göz altı çizgileri adı verilen kırışıklıklar neden oluşur, onlardan bahsedelim.

Göz Altı Kırışıklıkları Neden Olur ?

Göz çevresinde olan kırışıkların oluşmasının bazı nedenleri vardır. Bunlar;

Güneş gözlüğü kullanmamak:Güneşli günlerde dışarı çıktığınızda, istemsiz olarak gözlerimizi kısarız. Eğer uzun süre bu şekilde güneş ışığına maruz kalırsak, göz çevremizde kırışıklıklar meydana gelir.

Gözleri ovuşturmak: Özellikle uykumuz geldiğinde, gözlerimizi sürekli ovalarız. Bu hareketin sık tekrarlanması, göz çevresinde çizgiler oluşmasına neden olabilir.

Makyaj temizliğinde sert hareketler yapmak: Makyajımızı temizlerken sert hareketlerde bulunmak da, göz çevremizde kırışmalara neden olabilir.

Yüzüstü yatmak: Özellikle uzun süreli olan gece uykularında yüzüstü yatınca, yastık kılıfında oluşan kat izi yüzümüze temas edecek ve buda yüz ve göz çevresinde kırışıklara neden olabilecektir.

Düzensiz yaşam: Dengesiz beslenme, düzensiz uyku, aşırı alkol ve oldukça hareketli gece hayatı da, göz çevresinde kırışıklıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Yaşlanma: Göz altı ve göz çevresi kırışıklarının en önemli sebebi yaşlılıktır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte derideki esneklik ve canlılık kaybolacağından, göz çevresindeki kırışıklıklar kendini göstermeye başlar.

Mimikler: Göz çevrenizde istemli yada istemsiz yaptığınız mimikler de, gözaltı kırışıklarının oluşmasına neden olabilir.

Göz altı Kırışıklıkları İçin Bitkisel Çözümler

İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya başta olmak üzere, uzmanların önerdiği bazı bitkisel çözümler, şifalı bitkiler vardır. Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim.

Göz çevresinde oluşan kırışıkları azaltmak yada ortadan kaldırmak için, aşağıda yer alan bitkileri, göz çevrenize uygulayabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı: İyi bir atioksidandır. Cildi besler ve nemlendirir. Bu özelliği ile kırışıkların azalmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı: Yumuşak hareketlerle göz çevresine sürülen Hindistan cevizi yağı, gözaltında oluşan kırışıkları azaltacaktır.

Kayısı çekirdeği yağı: İçeriğinde bulunan A vitamini ile, cildi besler, gençleştirir ve kırışıklıkları azaltır. Göz çevrenize, parmak uçlarınızla yumuşak hareketlerle uygulayın.

Buğday yağı: İçerisinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde kırışıkların yok edilmesine yardımcı olur. Yine göz çevrenize, yumuşak hareketlerle sürün ve yaklaşık yarım saat sonra, ılık suyla durulayın.

Zeytinyağı: Zeytinyağının onlarca faydasından biri de, gözaltı kırışıklıklarını azaltmaktır. İçerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunduğundan, cildin yaşlanmasını geciktirir ve kırışıklıkları yok eder. Göz çevrenize masaj yaparak sürün ve yaklaşık yarım saat sonra, yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Avokado yağı: İçerisinde bol miktarda A ve E vitamini bulunduğundan, cilde faydaları saymakla bitmez. Gözaltlarınıza parmak uçlarınızla iyice yedirin. 30 dakika bekledikten sonra durulayın.

Hintyağı: Cilt bakımı ve cildin beslenmesi için kullanılan en eski ürünlerden biri olan Hintyağı, cildi nemlendirir ve yaşlanmayı geciktirir. Yatmadan önce makyajınızı temizledikten sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Salatalık suyu: %97’si su olan salatalığın cilt bakımı üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Gözaltı çevresinde oluşan kırışıklara, bir pamuk yardımıyla salatalık suyunu sürebilirsiniz.

Limon suyu: Sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce, bir parça pamuğu limon suyuna batırıp, göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken gözünüze temas etmemesine önem gösterin.

Yumurta akı: Yumurtanın sayısız faydalarından biri de, gözaltı kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olmaktır Her gün düzenli olarak yumurta akını göz çevrenize sürün. Birkaç hafta içerisinde farkı göreceksiniz.

Göz Altı Kırışıklıklarını Gideren Maske Tarifleri

Kırışıklık giderici doğal ürünlerden bahsetmiştik. Bu ürünleri kullanarak, evde kırışıklık giderici maskeler hazırlayabilirsiniz.

İşte sizler için seçtiğimiz göz çevresi kırışıklıkları için maskeler..

Göz altı kırışıklıkları için patates maskesi: 1 adet patatesi rendeleyip, iki parçaya ayırın. Bu parçaları ince birer bez içerisine koyun. Ardından bir yatağa uzanın ve gözlerinizi kapatın. Gözlerinizin üzerine, hazırladığınız bezleri koyun ve 30-35 dakika bekletin. Ardından yüzünü sı ile yıkayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez uygularsanız, gözaltı kırışıklıklarınızın azaldığını göreceksiniz.

Göz altı kırışıklıkları için arı sütü maskesi: 1 damla buğday yağı, 1 çay kaşığı arı sütü, 1 ampül E vitamini ve 2 damla kayısı yağını bir kap içerisinde karıştırın. Ardından 2-2.5 saat demlenmeye bırakın. Daha sonra göz çevrenize, yumuşak hareketlerle yedirin. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Göz altı kırışıkları için muz maskesi: Bir adet muzu, bir kap içerisinde kaşık yardımı ile iyice ezin. Ardından 2 çay kaşığı gül suyunu ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı göz çevrenize yumuşak hareketlerle sürün. Yaklaşık yarım saat bekleyip yüzünüzü durulayın.

Göz altı kırışıkları için Avokado maskesi: Bir adet avokadoyu püre haline getirin. İçerisine 5-6 damla badem yağı ekleyip karıştırın. Ardından göz çevrenize masaj yaparak uygulayın. 5-10 dakika beklettikten sonra, soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Göz altı kırışıklıkları için yumurta akı maskesi: Cildi besleyen ve sıkılaştıran özelliğe sahip yumurta akı ile yapılan maske, gözaltı kırışıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. 1 adet yumurta akını, dış kabuğu soyulmuş 1 adet rendelenmiş havucu ve 1 çay kaşığı badem yağını bir kap içerisinde karıştırın. Yüzünüzü iyice yıkayıp kuruladıktan sonra, elde ettiğiniz maskeyi yumuşak hareketlerle göz çevrenize uygulayın. Yarım saat bekleyin ve soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Göz altı kırışıklıkları için salatalık maskesi: İçeriğinde bol miktarda bulunan A, C ve H vitaminleri sayesinde cildi besleyen, canlılık veren ve nemlendiren salatalık ile yapılan cilt maskesi, göz çevresi kırışıklarını önlemekte oldukça etkilidir. 1 adet salatalığın kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin. Bir tülbent yardımı ile iyice süzün. Elde ettiğiniz suyu buzdolabına koyun ve 1-2 saat bekletin. Bu süre sonunda buzdolabından çıkarın ve çalkalayın. Ardından göz çevrenize sürün ve yaklaşık yarım saat bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Göz Altı Kırışıklıklarının Oluşmasını Önlemek İçin Tavsiyeler

Göz çevrenizde ortaya çıkabilecek olan kırışıklıkların önüne geçmek yada geciktirmek için, aşağıdaki tavsiyelere kulak vermelisiniz.

 • Güneş ışınlarından olabildiğince uzak durun ya da şapka ve güneş gözlüğü kullanın.
 • Yüksek faktörlü güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
 • Bol su tüketin ve düzenli beslenin.
 • Alkol ve sigara tüketimini azaltın.
 • Çay ve kafein içeren içecekleri mümkün mertebe az kullanmaya çalışın.
 • Cildi tahriş eden kimyasal ürünlerden uzak durun.
 • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin.
 • Uykunuzu düzenli olarak alın.
 • Kaliteli bir nemlendirici kullanın.
 • Yüzünüzü yeterince nemlendirmeniz, cilt bakımı için çok önemlidir.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Krem Tavsiyeleri

Göz çevresinde oluşan çizgileri yok etmek isteyen, fakat maske ile uğraşacak vakti olmayan hanımlar, bu iş için özel olarak hazırlanmış kremleri tercih etmekteler. Bizlerde en iyi göz çevresi kremlerini sizler için listeledik.

1- Lancôme Génifique Yeux Youth Activating Eye Cream: Cilde esneklik ve parlaklık kazandıran bu göz kremi, aynı zamanda yaşlılık belirtisi olan göz çevresi çizgilerini de oldukça azaltıyor. Yaklaşık fiyatı 280 TL civarında.

2- Shiseido Future Solution LX: Gözaltı kırışıklıklarını azaltmasının yanında, cilde esneklik kazandıran bu krem, tüm cilt tipleri için uygundur. Yaklaşık fiyatı 515 TL civarındadır.

4- La Prairie Skin Caviar Luxe Eye Lift Cream: Dünyaca ünlü cilt bakım ürünleri firması olan La Prairie’ın göz çevresi için ürettiği bu krem, göz çevresi kırışıklıklarının azalmasını sağladığı gibi, gözaltı şişliklerini ve gözaltı torbalarını da azaltır. Yaklaşık fiyatı 1000 TL civarında.

5- Kiehl’s Creamy Eye Treatment with Avocado: Avokado yağından üretilen bu krem, göz çevresini nemlendirir ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Yaklaşık fiyatı 85 TL civarındadır.

6- La Mer The Eye Concentrate: Göz çevresindeki çizgileri ve kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olan bu kremin, aynı zamanda cildi nemlendirme özelliği vardır. Yaklaşık fiyatı 600 TL’dir.

7- Clarins Super Restorative Total Eye Concentrate: Cildi zayıflayan ve göz çevresinde kırışıklıklar oluşmaya başlayan kişiler için ideal bir seçim olan bu krem, aynı zamanda yumuşak hatlara sahip olmanızı sağlıyor. Yaklaşık fiyatı 275 TL’dir.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersizler

Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları gidermek için, evde yada işyerinizde rahatlıkla yapabileceğiniz bazı egzersizler bulunmaktadır. Bunlar;

 • İşaret parmaklarınızla şakaklarınızı hafifçe bastırın ve gözlerinizi hızlı bir şekilde kapatıp açın. Bu egzersizi 7-8 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Gözlerinizi kapatın ve aşağı yukarı bakın. Bu hareketi 8-10 kez tekrarlayın.
 • Gözlerinizi kapatın ve kaşlarınızı yukarı kaldırın. Yaklaşık 8-10 saniye bu şekilde bekleyin. Bu hareketi 6-7 kez tekrarlayın.
 • Gözlerinizi önce aşağı ve yukarı, ardından sağa ve sola doğru hareket ettirin.

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ? Neden Olur ?

Gözaltı kırışıklıkları ile birbirine benzer olan kaz ayağı kırışıklıkları, gözlerin dış kısımlarında oluşan, kaz ayaklarına benzeyen kırışıklıklara denir. 20’li yaşların sonunda görülmeye başlar. Yaşlanmanın belirtileri olarak ortaya çıkar. Gözaltı kırışıklıkları ile benzer nedenlerden oluşur. Gözleri çok fazla kısmak, çok gülmek ve diğer çevresel faktörler, kaz ayağı oluşmasına neden olur. Göz çevresi kırışıklıklarını engellemek için kullanacağınız ürünler, maskeler ve kremler, kaz ayaklarını da azaltacak ve ortadan kaldıracaktır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git