Gebelik döneminde en çok görülen hastalıklar nelerdir ?

Bu Yazıya Puan Vermek İster misin?

Gebelikte en sık görülen hastalıklar nelerdir ? Kabızlık, şeker hastalığı, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar hakkında bilmeniz gerekenleri konu içerisinde bulabilirsiniz.

Frengi : Gebe kadının ve bebeğinin en önemli hastalığıdır. Şu sıralar oldukça azalsa da, kırsal kesimde önemi yine büyüktür. Düşüklere ve ölü doğumlara neden olur. Çocuk doğarsa, frengili doğar. Anne rahmindeki bebek, frengi mikrobunu alır. Şüpheli hâllerde, ilk üç ay içinde, frengi testleri yapılıp, durum belirlenmelidir. Çünkü frengili gebe tedavi edilirse, sağlıklı bir bebek doğurabilir. Kanunlarımızda tedavi olmayan frengili kadın ve erkeklere evlenme yasağı konmuştur.

Verem: Gebe annenin rahimdeki bebeğine, frenginin aksine verem mikrobu bulaşmaz. Fakat doğumdan sonra hastalık bulaşabilir. En önemli husus; gebeliğin, veremli annenin hastalığını arttırmasıdır.

Şeker Hastalığı : Gebeliğin ilk günlerinde durumu belirlenip anne tedaviye alınırsa, sağlıklı bir çocuk dünyaya gelir. Doğan çocuk ortalama 4,5 kg üzerinde olur. Anne ve bebek sağlıklı bile olsalar, mutlaka şeker testleri yapılmalıdır.

Kalp Hastalıkları: Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirler. Ama mutlaka muntazam hekim kontrolü yapılmalıdır.
Yalnız ileri derecede kalp hastaları için gebelik büyük bir risktir. Bu durumda hekim karar verirse -gebeliğin ilk iki ayı içinde- gebeliğe son verilebilir.

Müzmin Safra Kesesi İltihabı ve Apandisit: Gebelik bu hastalıkları aktif hâle getirebilir. En önemlisi kronik nefriti uyandırır ve çok ciddi hale getirebilir.

 

 

Su Çiçeği: Yeni doğmuş çocukta, %95 rahat geçiştirilen bir hastalık olsa da, rahim içi hayatının 5. ve 8. haftaları arasında, yani organların teşekkül ettiği devrelerde, kalp anomileri, gözlerde perde (katarakt) ve sağırlık gibi arızalar yapar. Tehlike üç ayın bitimine kadar devam eder. Şüpheli hâllerde gebe, gamagulobilinle korumaya alınır.

Kızamıkçık: Bu hastalık da, su çiçeği gibi genelde zararsız ve iyi geçiştirilir. Bunda da şüpheli hâllerde anneye gamagulobilin yapılır. Fakat kızamıkçık aşısı yapılmaz. Çünkü canlı aşılar, cenini olumsuz yönde etkiler. Gebeliğin ilk üç ayı içinde, kızamıkçığa yakalanan annenin bebeğinde, kalp anomalileri olur.
Genelde, gebeliğin ilk üç ayı, çok önemlidir. Aile ve dost çevresindeki, döküntülü hastalıklı kimselerle temas olmuşsa, işi ciddiye alıp, mutlaka tıbbî önlem alınmalıdır.

Toksoplazmosis: Düşüklerin, erken doğum ve sakat çocuk doğumlarının en önemli sebeplerindendir. Bu hastalığın sebebi olan parazit; muz, koyun, dana ve inek etinde bulunur. Kedi ve köpek gibi ev hayvanlarının bağırsaklarından dışarı atılan parazit yumurtaları, yiyecek olarak kullanılan az pişmiş etlerle insanlara geçer. Her anne adayının, bu hastalığın testini yaptırması önemlidir. Aşısı yoktur ama, uzun da olsa bir tedavisi vardır.

Röntgen Tetkikleri: Gebeliğin ilk üç ayında yapılmamalıdır. Yeni teşekkül etmekte olan organlara çok zararlı olur.

İlâç ve Gebelik: Öncelikle gebe bir kadının, gelişi güzel ilâç alması çok sakıncalıdır. Gerekli ilâçlar hekim tarafından verilmelidir. Çocuğu ömür boyu sakat bırakabilecek yanlış bir hareket; küçük bir tedbir ve dikkatle önlenebilir. Bunlar arasında uyku ilâçları, ağrı kesiciler, sakinleştiriciler, iyi seçilmemiş antibiyotikler, hormonlar, kurşunlu, arsenikli, civalı ilâçlar, bağırsak paraziti ilâçları ve müshiller sayılabilir.

Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilâç kullanmayın.

Kaynak : DR. Ömer Turgutalp KADIOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git