Aromaterapi nedir ? Nasıl yapılır ?

Aromaterapi nedir ? Nasıl yapılır ?
Oy ver DESTEK OL
5 (100%)
1 oy verildi.

 

Aromaterapi, bitkiler aracılığı ile elde edilen bitkisel yağların kullanılmasına dayanan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu nedenle tamamen doğal bir tedavi sunar. Cilt türlerine uygun olarak üretilen bitkisel yağlarla, cilt bakımı doğal şekilde yapılır.

Buna göre aromaterapide;

  • Normal cilt için; gül, sandal ağacı ve lavanta
  • Kuru cilt için; ylang ylang, papatya ve sardunya
  • Karma cilt için; sardunya ve lavanta
  • Çok Hassas cilt için; yasemin, papatya ve gül

kullanılır.

 

 

Temizleme sütüne veya kremine, 100 ml için 2 damla yağ ekleyebilirsiniz. Elde edilen bu karışımı, sabah ve akşam kullanabilirsiniz.

Aromaterapide 46 adet bitkisel yağ kullanılır. Güneşten etkilenmemeleri için koyu şişelerde saklanır. Bitkisel yağların bir çoğu, yoğun yapılıdır. Bu nedenle yumuşatma özelliği yüksek olan yağlarla birlikte kullanılır. Yoğun içerikli bitkisel yağlar; badem yağı, zeytin yağı ve avokado yağıdır.

Kuru cilt tipine sahip olan kişiler; gül ile lavanta yağlarını kullanabilir. Aynı zamanda bu yağlar kişiye rahatlık hissi verir. Gün sonunda yorgun düştüyseniz, sardunya ile neroli yağlarını kullanıp kendinizi enerjik hissedebilirsiniz.

Aromaterapide kullanılan ana aromatik yağların başında; yasemin, menekşe, lavanta, ylang ylang, nerdi ve gül gelmektedir.

Aromaterapide kullanılan ana tedavi yağlarının başında; mandalina, ardıç, papatya, limon yaprağı, mimoza, kadife çiçeği ve portakal gelmektedir.

 

 

Aromaterapi Uygulama Çeşitleri

  • Aromaterapinin en sık kullanılan uygulama çeşitleri arasında masaj gelir. Masörler bu yağları kullanarak kas ile kemik sistemine masaj yaparlar. Uçucu yağlar taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılır.
  • Aromaterapide kompres yöntemi de sıklıkla kullanılır. Başağrıları ve özellikle de burkulmalar için kullanılan kompres yönteminde romatizma ile apselerde tedavi edilir. Sıcak ve soğuk kompres şeklinde tedavi uygulanır.
  • Aromaterapide İnhilasyon metodu üst solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılır. Nezle, öksürük ve sinüs problemleri için başvurulan bir yöntemdir. Kaynayan su içine 3 yada 4 damla uçucu yağ eklenir ve baş eğilip üstüne havlu kapatılır. Bir yada iki dakika nefes alınıp verilir.
  • Aromaterapide kullanılan uygulama çeşitleri arasında banyo yöntemi de bulunmaktadır. Sinir haline ve soğuk algınlıklarına iyi gelen banyo metodunda enfeksiyon rahatsızlıkları da giderilir.
  • Cilde uygulanacak aromaterapi yöntemlerinde ise; cilt nemlendiren uygulamalar, cilde nüfuz eden sular, buğu işlemleri ve masajlar kullanılır.

 

Kaynaklar : 1, 2, 3, 4, 5,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git